pondělí 30. září 2013

Kompresní podkolenky


Asi před měsícem jsem si všimla, že spousta lidí běhá v podkolenkách. Přiznám se, že poprvé jsem si říkala, zda daný běžec neutekl z fotbalového tréninku, ale pak jsem si vzpomněla na článek o kompresních podkolenkách, který jsem kdysi dávno četla na webových stránkách pro běžce ( článek je zde: http://www.behej.com/clanek/2403-kompresni-podkolenky-pomocnik-nebo-riziko ).

úterý 17. září 2013

úterý 10. září 2013

Celozrnný koláč se švestkami, mákem a drobenkou

Co potřebujeme na těsto:
- 300 ml kefíru
- 300 g celozrnné mouky (já používám obyčejnou hladkou špaldovou mouku)
- 100 g třtinového cukru
- 100g rozpuštěného másla
- 1 sáček kypřícího prášku
- 2 vejce

Co potřebujeme na drobenku:
- 80 g polohrubé mouky (když použijete celozrnnou jako na těsto, nic nezkazíte:))
- 40 g másla
- 40 g třtinového cukru

Co potřebujeme na náplň:
- švestky
- 100 g mletého máku s cukrem

V misce smícháme všechny ingredience na těsto - výsledkem by mělo být středně husté těsto. Těsto poté vylijeme na  vyšší plech s papírem na pečení a rozetřeme po celé ploše.
Poté celé těsto pokryjeme švestkami, přidáme mák a posypeme drobenkou.
Pečeme přibližně 45 minut v předehřáté troubě na 180 stupňů.




Tip na závěr pro ty, komu stejně jako mě zbudou švestky a drobenka :). Do zapékací misky vložte švestky posypané drobenkou a zapečte v troubě, dokud drobenka neztmavne. Pokud se Vám tato varianta zdravého mlsání líbí víc, zkuste místo švestek použít jahody nebo maliny. Nebo obojí dohromady:).



čtvrtek 5. září 2013

Dýňová polévka z pečené dýně s domácím celozrnným pečivem


Dýňová polévka asi není nic nevšedního, ale co takhle vyzkoušet polévku z pečené dýně? Zkuste to třeba podlé mého receptu:)

Co potřebujeme (na polévku pro dvě osoby):
-dýni Hokkaido
-350 ml zeleninového vývaru
-zakysanou smetanu
-olivový olej
-čerstvé bylinky dle chutě (já použila koriandr a meduňku)
-sůl

Pokaždé když vařím polévku, začínám přípravou vývaru, pokud zrovna nemám vývar předem udělaný. Zeleninový vývar dělám z 1 menšího kořenového celeru, 3 mrkví, 1 cibule a pórku a vařím minimálně 1,5 hodiny.
Dobrý zeleninový vývar je základ

Ač se dýně Hokkaido loupat nemusí, tuto variantu jsem ještě nikdy nezkusila a pokaždé dýni oloupu, vydlabu dužinu a semínka a nakrájím na malé kousky. Semínka si dávám vždy stranou - hodí se jako přísada do salátů, na zobaní jen tak a nebo jako ingredience do celozrnných bulek (recept viz níže).
Nakrájenou dýni dám na pečící papír do předem připraveného pekáčku. Dýni osolím, přidám bylinky, pokapu olivovým olejem a poté vše promíchám.
Dýni dám do předem vyhřáté trouby na 200 stupňů a peču přibližně 60 minut.
Po pečení z dýně odstraním bylinky a samostatnou dýni nechám rozmixovat spolu s vývarem. Rozmixovanou dýni společně s vývarem přivedu k varu. Poté přidám na zjemnění zakysanou smetanu a případně dochutím solí nebo pepřem.

před pečením přidejte bylinky a pokapejte dýni olivovým olejem
zkuste pečenou dýni ochutnat:)

Jako přílohu můžete vyzkoušet jednoduché celozrnné bulky.

Co potřebujeme (na 4 bulky):
-250 g celozrnné mouky (já používám obyčejnou hladkou špaldovou mouku)
-50 g hladké mouky
- 1 vejce (žloutek do těsta, bílek na potření)
-půl pytlíčku sušeného droždí
-lžička soli
-lžička cukru
-50 g změklého nebo rozpuštěného másla
-140 ml vlažného mléka
-dýňová/lněná/slunečnicová semínka

V míse smíchám mouky dohromady, přidám sůl, cukr a sušené droždí (díky sušenému droždí je příprava opravdu rychlá a jednoduchá). Postupně přidám žloutek, máslo a mléko a míchám dokud nevznikne lepivější konzistence těsta. Na závěr přimíchám semínka, těsto posypu moukou, přikryji utěrkou a nechám 35-45 minut kynout.
Po vykynutí těsta vytvořím několik přibližně stejných hrudek, které pokládám na plech s pečícím papírem.
Bulky poté potřu bílkem, posypu semínky a nechám ještě 10 minut odpočívat.
Bulky peču v troubě předehřáté na 200 stupňů přibližně 25-30 minut.

udělejte si pečivo přesně na míru a ještě ve zdravé verzi

Tip na závěr:)
Předtím, než dáte dýni do mixéru, zkuste jí ochutnat. Pečená dýně má totiž úplně jinou chuť než dýně vařená/dušená, proto i polévka z pečené dýně je chuťově jiná než z vařené.
Sama doporučuji někdy místo polévky pečenou dýni využít jako přílohu třeba ke kuřecímu masu:)



na závěr přidejte do polévky lžíci smetany a pokapejte olivovým olejem








středa 4. září 2013

Tip na "poslední letní víkend" ? Bocklweg.

Minulý víkend jsme vyrazili do Bavorska vyzkoušet in-line dráhu Bocklweg. Dráha je postavená na místě staré železnice a její hlavní část vede mezi městy Vohenstrauss a Neustadt. Tento úsek je 25 km dlouhý, ale z Vohenstrauss se dá cesta ještě prodloužit o pár desítek kilometrů.
My jsme vyzkoušeli ten hlavní úsek a dohromady tak najeli 50 km.

pondělí 2. září 2013

Matcha tea

Už jste vyzkoušely Matcha tea? Pokud ne, tak doporučuji!
Matcha je 100% zelený čaj, rozemletý na jemný prášek do kterého se již nepřidává žádné barvivo, dochucovadlo nebo sladidlo. Matcha obsahuje theofylin (povzbuzující látka podobná kofeinu, která funguje však zcela odlišně. Narozdíl od kofeinu, jenž se uvolňuje maximálně po dobu 40 minut a jeho nedostatek může způsobovat abstinenční příznaky, theofylin se vstřebává do krevního oběhu postupně, což vede k pomalému uvolňování energie po dobu 3-6 hodin.) a theaniny (aminokyseliny, které přímým působením v mozku navozují stav hluboké relaxace bez pocitu ospalosti), spousty minerálů, vitamínů a antioxidantů. Proto lze pití čaje Matcha považovat za výbornou prevenci proti rakovině, ale i jako pomocníka při hubnutí - matcha tea totiž urychluje metabolismus (prý až o 40%), tudíž i spalování tuků.
A jak si čaj nejlépe připravit? S mojí mamkou máme nejvíce osvědčenou kombinaci Matcha tea s limetkovou šťávou, bezinkovým sirupem a perlivou vodou. Tuhle kombinaci piji minimálně dvakrát denně - ráno k snídani a odpoledne ke svačině nebo před lekcí.
Osobně nejsem zastáncem pročišťovadel typu ječmen, chlorela apod., takže ač Matcha tea vypadá podobně (i barvou;)), je to něco naprosto jiného. Také doposud nevím, zda to je opravdu velký pomocník v boji proti rakovině a zda pitím čaje zhubnu, se zlepšení metabolismu mi však trochu pomohl.
Důležité ale je, že sklenička Matchy s vychlazenou minerálkou je opravdu osvěžující a v kombinaci s bezinkou a limetou výborná.

Matcha chutná nejlépe s limetou,bezinkovým sirupem a vychlazenou perlivou vodou.


Matchu je nejprve nutno pořádně rozmíchat...
...a až poté dolít vodou.

neděle 1. září 2013

Ovesné sušenky

Protože jsem na sladké o trošku více než na slané, mám tento recept velmi ráda. Taky proto, že je rychlý a jednoduchý a v mém případě i dostupný co se týče surovin - tyto suroviny patří k těm základním v mé kuchyni, proto jich mám dostatečnou zásobu:).

Co potřebujeme
-ovesné vločky
-celozrnou mouku (já používám obyčejnou hladkou špaldovou mouku)
-třtinový cukr
-máslo
-med nebo javorový sirup
-prášek do pečení
-skořici/kakao/brusinky...

V míse smícháme hrnek vloček a hrnek mouky, lžičku prášku do pečení, půl hrnku cukru a dle chuti dochutíme skořicí, kakaem nebo třeba brusinkama s vanilkou a přidáme rozehřáté máslo (na 1 hrnek 130g másla) s medem nebo javorovým sirupem.
Hmotu vytvarujeme do menších placek, dáme na plech s pečícím papírem a pečeme 15-20 minut.
Aby sušenky nenavlhly a byly tvrdé tak akorát, doporučuji nechat sušenky zchladnout třeba na mřížce, co se používá v troubě pod pekáč.
Hotovo:)
Sušenky můžete vyzkoušet i s jogurtem jako zdravější verzi Bebe Dobré ráno;).




Co si se mnou můžete zacvičit

Asi jako většina instruktorů jsem i já jsem začínala hodinami aerobiku. V poslední době se však věnuji hlavně posilovacím lekcím a lekcím typu body&mind.
Hodina s názvem Bodyform nebo Problémové partie je zaměřená na posílení všech velkých svalových partiích (jako jsou hýždě, svaly na stehnech a pažích, břišní a zádové svaly) s kombinací aerobního cvičení a strečinku na závěr. 
Kruhový trénink je kombinací antagonistických cviků (to znamená posilování protilehlých svalových skupin, jako je třeba posílení zádových svalů a následně posílení svalů břišních) a aerobního cvičení a pořádného strečinku v závěru hodiny. 
Do lekcí body&mind řadím mé hodiny poweyogy, chitoning a yogalates.
Chitoning a yogalates jsou lekce, které čerpají z pilatesových cviků a yogových asán. Jiným slovem-kombinují pilatesové cviky na posílení svalů s yogovými pozicemi na jejich protažení. V chitoningu tuto kombinaci střídáme pravidelně, to znamená například, že po cviku na posílení břišních svalů následuje pozice kobry na jejich protažení. V hodině yogalatesu nejprve přibližne 30 minut posilujeme pilatesovými cviky a až poté zapojujeme jogové sestavy na komplexní protažení.
Jelikož cviků obecně není nekonečno, cviky na hodinách jsou tedy (bohužel) téměř vždy stejné. Snažím se však pravidelně kombinace cviků měnit, zapojovat cvičební pomůcky jako jsou činky a overbally, ale také hledat zajímavou a chytlavou hudbu, která cvičení vždy oživí.
Nejenom z těchto důvodů jsou všechny mé hodiny vhodné i pro úplné začátečníky.