A tak jsme si s mamkou kompresní podkolenky pořídily také. Nabídka na internetových obchodech je pestrá, takže přesný tip na nákup z mé strany je asi zbytečný (stačí do googlu zadat kompresní podkolenky nebo compression socks).
Kompresní podkolenky mají podpořit výkon běžce, chránit svaly před otřesy a ještě pomoci a urychlit následnou regeneraci svalů. Dalším benefitem kompresních podkolenek je podle většiny výrobců pozitivní vliv na cévní zásobení svalů. Zajímavé je, že to, co někteří považují za benefit, vidí další negativní vlastnost. Jelikož nejsem lékař, nemohu to z tohohle hlediska posoudit a ze článků, které jsem četla mám stále smíšený pocit. Troufám si však říct, že každá věc má své pro i proti a to co někomu vyhovuje nemusí vyhovovat jiným.
Já však říkám kompresním podkolenkám ano.
Podkolenky, které mám já, jsou opravdu dost pevné, takže můj první pocit byl velmi stísněný:).
Jak jsem již uvedla výše, podkolenky mají podpořit výkon běžce a to především běžce, který nemá až tak správnou techniku běhu (podle mě jsou to všichni běžci, kteří za sebou nemají atletickou průpravu), pro běžce, který běhá na tvrdém podkladu (za měkký povrch považuji cestičky v lese nebo běh po trávě) a běžce, který běhá v méně tlumících botách. Sama se poznávám v prvních dvou bodech. Opravdu jsem se hned při prvním běhu cítila úplně jinak - běželo se mi tak nějak více s lehkostí. Časově jsem svůj výkon sice výrazně nezlepšila, ale oproti běhu bez podkolenek jsem za celou hodinu tréninku necítila žádnou svalovou bolest a na posledním kilometru jsem byla schopná zrychlit bez nějaké větší námahy.
Následnou regeneraci svalů nemohu konkrétně posoudit - nikdy nezapomínám na správný "cool down", takže po každém tréninku ještě doma minimálně 10 minut cvičím a minimálně 5 minut protahuji svaly na nohou a tudíž bolest svalů z běhu mě moc často nepotkává. Je však pravda, že jsem šla běhat hned druhý den a pocit z tréninku mohu srovnat s tím, který mám při tréninku po delší pauze.
Co se týče působení na kompresi cév a lymfatických uzlin, neměla jsem žádný problém - cit v noze jsem měla velmi dobrý, otoky v podkolenní jamce jsem nevypozorovala a pocit škrcení bérce jsem taky nezaznamenala. Naopak jsem měla pocit, že krev mi ve svalech proudila rychleji ( i když to není téměř možné, protože komprese nepůsobí jen na svaly ale také na cévy, které svým tlakem spíše zúží než roztáhne). Lýtka jsem měla oproti stehnům i ve 2 stupních nad nulou zpocené:).
Díky tomuhle vidím v kompresních podkolenkách pro mě snad největší výhodu - i v chladnějším počasí mohu stále běhat v krátkých kalhotách aniž by mi byla zima na nohy:).
Pokud jste vášnivými běžci a nejenom běžci (podkolenky můžete využít téměř při každé pohybové aktivitě) a nebo naopak pokud vás běh moc neoslovil, máte pocit, že se příliš dřete nebo to jednoduše není ono, určitě podkolenky vyzkoušejte. Osobně bych však první pár zakoupila ve střední cenové kategorii, cca mezi 500-800 Kč a případně podle pozitivního názoru směřovala další nákup o level výš:).
Těším na více "fotbalových" běžců na stezce u Labe:)
Ať žijou kompresní podkolenky!
OdpovědětVymazatTaky jsem si je pořídil a hodně se osvědčily.
OdpovědětVymazatSuper:) a na co je používáte? Na běh?
Vymazat